Staň se diplomatem

Pražský studentský summit uspořádal dne 22.11.2019  na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem vzdělávací program, který se zabývá vzděláváním mladých lidí o mezinárodním dění. Zúčastnili se ho i žáci z krupské Růžovky.

Vybraní žáci 8 a 9 tříd základních škol se dozvěděli, jak funguje činnost OSN. Mohli si vyzkoušet simulaci diplomatického jednání o řešení konfliktu v africkém Mali.

Každý ze žáků se stal reprezentantem jednoho státu Rady bezpečnosti, jejíž reálné jednání se při diplomatické simulaci pokusil napodobit.

Žáci se seznámili se situací v Mali a předkládáním pozměňovacích návrhů, jednáním a schvalováním vytvořili rezoluci, podle níž státy OSN budou postupovat při pomoci v krizi daného státu. Naučili se tak dovednostem jako je argumentace, vyjednávání, práce a komunikace ve skupině, rozvíjeli svou zvídavost a zájem o svět kolem sebe. Akce byla velmi vydařená, přínosná a poučná.