ZDRAVÍ NADE VŠE!

Přemýšlela jsem, jak přimět žáky naší školy a jejich rodiče k zamyšlení nad zdravým životním stylem. Bylo mi jasné, že tento projekt musí být zábavný, konstruktivní, tvůrčí,… Vymyslet jednotlivé kroky soutěže nebylo tak složité, ale byla jsem ráda, že se mi podařilo do realizace nápadů zapojit skvělou kolegyni Mgr.Vojtěchovskou.

Odpolední setkání rodičů, žáků a pedagogů proběhlo v etapách. Každá soutěžící rodina měřila své síly ve třech disciplínách. Ne všichni žáci si nosí běžně do školy vhodně zvolenou svačinu – chybí ji např. přiměřenost či hlavní výživové složky. Na splnění prvního úkolu, připravení skvělé svačiny do krabičky, které měly upoutat i estetičností, museli žáci zapracovat už doma. Na výstavě byly svačiny posouzeny a zhodnoceny.

Dalším nelehkým úkolem byly kvízové otázky, sestavení zdravého menu, poznávání exotického ovoce, porovnávání množství cukru v různých nápojích, spojování pojmů týkajících se všech složek zdravé výživy, sestavování potravinové pyramidy, rozdělování zdravých a nezdravých potravin. Vytrvalost a cílevědomost kupodivu skupinám nechyběla.

Největší zábavu přinesla všem výroba smoothie. Z čerstvého ovoce a zeleniny, bylinek a ořechů všechny skupiny vyrobily hustý chutný nápoj s vlastní invencí. Porota měla opravdu velmi těžký úkol, přiřadit body bylo téměř nad její síly. I když podle bodového hodnocení byla vyhlášena první tři místa, v našich očích vyhráli všichni. Při ochutnávkách jsme se olizovali až za ušima. Podle společenských mravů jsme si ťukli na zdraví! Myslíte, že se nad budoucím jídelníčkem aspoň zamyslí?

M.Langová