Článek o workshopu

Dne 17. dubna se projektový tým žáků 6. a 7. třídy, vedený paní učitelkou Kosovou, vydal do Ústí nad Labem na domluvený workshop v Českém Rozhlase, v rámci projektu organizace Post Bellum „Příběhy našich sousedů“.

Hlavním úkolem této akce bylo finální zpracování audio nahrávky s významnou osobností, výtvarnou umělkyní paní Alenou Kartákovou.

 

Jak náš projektový den probíhal?

Před návštěvou Českého Rozhlasu jsme se vydali na objevování zajímavých míst v Ústí nad Labem. Začali jsme na lávce u hlavního nádraží, kde jsme měli pěkný výhled na ústeckou dominantu Větruši.

Na Mírovém náměstí jsme si prohlédli historickou budovu České spořitelny a na Lidickém náměstí jsme se podívali na budovy Divadla a Muzea města, které jsou významnými stavbami města.

Po dokončení naší prohlídky Ústí nad Labem jsme dorazili do Českého Rozhlasu, kde naše dobrodružství pokračovalo. Přivítal nás moderátor pan Petr Beran a věnoval nám podrobný pohled do světa rozhlasového vysílání. Zaměřil se na vysvětlení, jaké jsou základy stříhání a zpracování audio nahrávky. Bylo fascinující sledovat, jak se z prostého zvukového záznamu tvoří komplexní a srozumitelný audio obsah.

Následně jsme se ponořili do procesu stříhání. Moderátor nám ukázal, jakým způsobem lze pomocí různých nástrojů a efektů upravit zvukový materiál. Učili jsme se, jak odstranit nežádoucí šumy, zkvalitnit hlasové stopy a dodat nahrávce dynamiku a srozumitelnost. Bylo to jako kouzlení se zvukem!

 

Po náročné práci jsme byli odměněni úspěšným dokončením celé naší audionahrávky. Byli jsme nadšeni z toho, že jsme se naučili něco nového.

 

Poté jsme měli možnost nahlédnout do vysílacího bloku a technického zázemí rozhlasu. Zjistili jsme, jak složitý a precizní proces je zapotřebí k tomu, aby se audio obsah dostal k posluchačům po celém regionu. Bylo zajímavé vidět, jak pracuje celý systém za zdmi studia.

Nakonec jsme se seznámili s historií budovy rozhlasu a prošli jsme se i zahradami, které jsou nedílnou součástí areálu.

 

Celkově to byl velmi zajímavý a poučný celodenní zážitek, který nám přinesl nové poznatky o rozhlasovém vysílání a technologiích. Těšíme se na další dobrodružství, která nám projekt „Příběhy našich sousedů“ přinese a tím bude závěrečná veřejná prezentace v Národním domě v Ústí nad Labem

 

Tým žáků: Macháček Jaroslav, Málková Nikola, Anna Marie Polláková, Patrik Proksch, Šüvegová Natálie

Více fotografií najdete zde https://eu.zonerama.com/ZSKrupka/Album/11353172#check-duplicates